reede, 24. november 2017

Pärisorjuse saabumine

Kokkuvõte “Eesti ajalugu II” lehekülgedest 194-197.

13. sajandil toimunud vallutussõdade tagajärjel tekkinud Liivimaal ei olnud talupoegkond homogeenne grupp, vaid väga lai õiguslike ja materiaalsete positsioonide spekter. Esiteks oli sõdadele eelnenud ühiskond juba kihistunud, oli olemas teatav käsitööliskond ning mõjukamad talupojad. Teiseks olid erinevate piirkondade alistusmislepingud erinevad ning varieerisid kohalike positsiooni uues ühiskondlikus korralduses.

Ilmselt järgis talupoegade positsioon 15. sajandi alguseni muinasaegsed jooni. Talupoeg oli maaisanda silmis eelkõige sõjaline inimressurss, mis soosis ka teatavat iseseisvust, võimekust sõdida, ehk ka teatavat motivatsiooni või isegi uhkust. 15. sajandi alguses hakkas aga talupoegkond järkjärgult sunnismaistuma. Kuigi allikate vähesuse tõttu on raske seda protsessi jälgida, võib välja tuua kolm üldist põhjust:

  1. 15. sajandi alguseks asendusid sõjapidamises talupoegade malevad palgasõduritega, kelle värbamine muutus aadli rahaliseks kohustuseks;
  2. Järsust rahvaarvu langusest tingitud sissetulekute vähenemine ajendas mõisate muutmist tootmisüksusteks, mis omakorda tõi kaasa teokohustuse;
  3. Talupoeg kui defitsiitne tootmisvahend oli väärtuslik ning mõisnik oli igati motiveeritud tema kinnihoidmisest. Vältimaks võimalikke vaidlusi teiste maaisandatega, oli kõige lihtsam defineerida talupoega territoriaalselt.

= Pärisorjus oli majanduslikult mõistlik otsus.

Psühholoogilises ja tunnetuslikus plaanis põhjustas teatava mentaliteedi mõlemal pool ilmselt tõsiasi, et teokohustusega talupoeg muutus tõesti füüsiliselt aadlist madalamaks. Erinevalt näiteks varasema andamiga, joonistused nüüd jõuvertikaalid välja märksa dramaatilisemalt, tekkisid isand ja alam.

Ja siis.

Lokaalsete majanduslike ja omandiõiguslike (pisi)muudatuste foonil kasvas Euroopas haritud juristide arv, kelle töö fookuseks sai üks euroopa tsivilisatsiooni alustekste - Rooma õigus. Rooma õigus, kus asjad jagunesid mittekehalisteks ja kehalisteks nagu maa, riie, kuld, hõbe, ori ja lõputu hulk teisi asju. (1)Käsitlus orjast kui asjast (res) soodustas veelgi põrisorjuse teket ja mugavdas selle vastuvõttu ärkavas aristokraatias.

Elagu renessanss.



Jüri Palm. Mõisas teol. 1965. Linoollõige.
Eesti Kunstimuuseumi SA.






(1) Gaiuse institutsioonid 2.13. http://thelatinlibrary.com/law/gaius2.html. (Viimati vaadatud 24.11.2017)

kolmapäev, 11. oktoober 2017

KONSPEKT. "Its All About Particles"



WE ARE ONE, WE ARE ONE LIQUID. A FLOW WITHOUT BOUNDARIES. THERE ARE NO STATES, NO CITIES, THERE IS ONLY ONE UNITARY FLOW. YES, VERY COMPLICATED, BUT STILL ONE. WHEN ONE DRAWS A LINE IN TOKYO, IT AFFECTS A LINE IN MADRID. THERES ONLY ONE SYSTEM. AND EVERYTHING IS AFFECTED BY EVERYTHING.

Selle (mälust tsiteeritud) avalausega ütles Ruiz-Geli oma maailma kohta kõik.


Soap film. Foto: Linden Glenhill.






Bioarhitektuuri võib mõista kui loodussõbralikku ning säästlikku disani ja ehitust või kui lähenemist, mis üritab jäljendada looduses leiduvaid struktuure. (1) Ruiz-Geli viib viimase lähenemise äärmusesse ning kaotab mingis mõttes looduse jäljendamise ja asendab selle looduseks olemisega. Arhitektuuri ja kunsti lähtekoht on alati olnud füüsiline maailm, ehitatakse olemsolevatest vormidest, protsessidest, sellest, mida nähakse. Gooti sammas ja sellest välja kasvav kaaristu võtab puu ja tema võra kuju, ekspressionism deformeerib looduslikke vorme ja lähendab seda inimlikule tehiskultuurile. Nii gootikas kui ekspressionismis jääb alles mingi kaalutus loodusliku ja inimliku vahel. Võime nimetada seda tehislikkuseks. Oma olemuselt on tehislikkus laen looduselt. Bioarhitektuur nõuab aga uut paradigmat.


Tehislik inimtegevus kui looduslik inimtegevus.



Kui me võtame selle omaks, ja tunnistame, et oleme tõesti üks, ei jää tegelikult muud varianti: me peame hakkama hingama kliimasoojenemise rütmis. See ongi uue paradigma üks väljundeid: meie olemegi kliimasoojenemine. See ei ole mitte mingi meid väljaspoolt mõjutav protsess, vaid haigus meie sees.


ARCHITECTURE IS THE NR 1 SOURCE OF GLOBAL WARMING.


SÄÄSTLIKKUS ehk KERGUS


Hoone kaal on üks teguritest, mis määrab ära tema ökoloogilise jalajälje. Iga tonn materjali nõuab tootmist ja transporti. Iga tonn on tonn mateeriat, mida ei kasutata kümneid aastaid.


ARCHITECTURE IS THE PERFORMANCE OF NATURE. IN NATURE, WE DONT SEE IMAGES, WE SEE PERFORMANCE.


Tõepoolest, looduse eesmärk ei ole pakkuda esteetilisi naudinguid, vaid lahendada võimalikult efektiivselt probleeme. Iga struktuur taotleb ökonoomsust. Ka arhitektuuri esimene eesmärk on Ruiz-Geli jaoks soorituse efektiivsus.


Tunnistades, et kliima soojeneb, et Barcelona suvi on kümne aastaga pikenenud peaaegu poole aastani, on Euroopa Liit vastu võtnud CO2 vähendamise kava, mille raames peavad alates 2020. aastast olema kõik uusehitised liginullenergiahooned. (2)


Seda aitavad saavutada (1) looduse praktikad ja (2) innovatsioon tootvas tööstuses.
Esimest korda on tekkinud moment, kus tarkvara, idee, ja töötlev tööstus on jõudnud samasse punkti. Meil on võimalik luua disaine, mis imiteerivad looduslikke struktuure nende unikaalsuses ja meil on võimalik neid toota. Standardeid ei ole enam vaja, robotil ei ole vahet, kas ta teeb ühesugust detaili või unikaalseid detaile. Kõik on kinni programmis. Ja robot teeb. Kus me oleme harjunud nägema korda ja rütmi mingites tugistruktuurides, ei ole seda enam vaja. Kusjuures, tihti on see lihtsalt arhitekti, inseneri või tööstuse laiskus: lihtsam on konstrueerida või toota ühesuguseid poste, reelinguid, torusid, selleasemel, et toota iga positsiooni jaoks unikaalne ja optimaalne lahendus. Kordus on raiskamine. Looduses leidub küll sarnasusi, identsust aga mitte kunagi. Täna on inimkond võimeline oma tehislikkusega suubuda tagasi loodusesse.



NÄIDE: MEDIA ICT BUILDING. BARCELONA. 2010. (Pildid: Archdaily)





Media ICT hoone on Ruiz-Geli kõige tuntum töö, mis pälvis ka 2011. aasta World Architecture Festivali aasta parima hoone tiitli. Seega päris hea.


Media ICT hoone erilisus seisneb selles, et see tarbib 92% vähem energiat ruutmeetri kohta kui teda ümbritsevad konventsionaalsed büroohooned. Selle tulemuseni jõuti eelkõige ilmakaarte maksimaalse ärakasutamisega: iga hoone fassaad on erinev. Lõunafassaadi katab topelt-nahk või membraan, mis takistab soojenemist, ent annab siiski edasi valgust. Sõltuvalt temperatuurist ja päikesevalguse langemise nurgast, mida loevad iga membraani eraldi juhtivad sensorid, reguleerivad membraanid oma paksust, lisades või võttes ära kihte. Läbipaistev läänefassaad täidetakse aga intensiivse päikese korral lämmastikuauruga. Tekkinud uus õhutihedus muudab kogu läänefassaadi monoliitseks isolatsiooniks. Maja tugistruktuur on kaetud valgust akumuleeriva värviga ning helendab pimeduse saabudes, täites tänavavalgustuse funktsiooni. Valguse kontrollimine siseruumideski pole enam inimkätes, vaid seda reguleerib maja ise. Inimene eksib, maja, tema sensorid, tema lahutamatus maailmatervikust on ülimuslik ja parem.


Hingav membraan.


Barcelona uus ja vana arhitektuur. Hoone ei saa olla enam üks
esteetikale orienteeruv monoliit.



Inimene elab justkui organismis, mis on kujunenud tema jaoks, ent mille üle tal enam kontrolli ei ole. Ta on muutnud end parasiidiks.


Media ICT hoone on ka prograamiline töö. Sellest pidi saama Barcelona innovatsioonilinnaku infotehnoloogia HUB, poolavalik platvorm, kus tehnoloogiaettevõtted saavad omavahel suhelda. Seega pidi see olema hoone, kus käib inimesi, kes omavad ressursse ja märkimisväärset kommunkatiivset potentsiaali. Teisisõnu, inimesed, kellele saab näidata bioarhitektuuri sooritust.


ITS ALL ABOUT PERFORMANCE.


Hoonel on kaks erineva tehnoloogiaga päikese-vastast fassaadi.


Korrused tõsteti kolme kaupa mööda karkassi üles.


Tegelikult ei ole hoone skelett väga standardne: kurvjas sõrestik koosneb
näiteks kaheksa erineva paksusega detailidest.



ARCHITECTURE AS A PROTEST.


Hoone ehitamise ruutmeetri hind oli Barcelona keskmine, ent tema elektriarved on sõna otseses mõttes nullilähedased. Bioarhitektuur on majanduslikult mõistlik. Taoliste hoonete kaudu, soorituse kaudu, on võimalik survestada ka riikide ühiskonda kehtestama kõrgemaid standardeid energiatõhususes.

Media ICT hoone pidi olema ka läbipaistvuse sümbol. Teda ei tohtinud mässida tühja kesta, võõbata üle paneeliga. Tema skelett, kommunikatsioonid, vesi, elekter, karkass - sooned - pidid jääma näha, et näidata, milline on looduse arhitektuur tegelikult. Et õpetada avalikkusele anatoomiat, et vaataja ei peaks enam pelgama seda, mis on tegelikult loomulik. Ka leht paistab läbi ja keegi ei tunne end halvasti.

UUS VISUAALSUS

Bioarhiektuuri programm, väljakuulutatud paradigmamuutus näeb ainuvõimalusena allaandmist loodusele. Tehiskultuur lakkab taotlemast isandust. Meie jooned ei ole enam võõrad looduse joontest, meie rütmid ei ole enam erinevad looduse rütmidest, päikesest, vihmast, rakust, sulamisest, millimallikast. Inimnäoline Jumal on surnud, tema käsk muuta maailm inimsarnaseks on kadunud. Me ei pea jäljendama enam masinat, kes on looduna inimnäoline, me ei pea jäljendama mütoloogiat, mis on skeem meie psühholoogiast, ühiskonnast ja kultuurist. Me ei pea jäljendama ideoloogiate programme, linn ei pea kajastama mingi rahvuse oletatavat mentaliteeti, ajalugu, maailmatunnetust. Isegi loodust ei pea me järeleaimama senisele kunstile iseloomuliku abstraheerimise ja deformatsiooniga. (Näide arhitektuurist.) Me saame seda kujutada, selles elada ja see OLLA realistlikult. Ehk tulekski mõista bioarhitektuuri kui viimast realismilainet kujutavas kunstis. Või allaandmist looduse ees.

NÄITEID RUIZ-GELI JA TEMA BÜROO CLOUD-9-i TÖÖDEST.



Villa Nurbs. Costa Brava. Ruiz-Geli kodulehekülg.
Villa Nurbs. Costa Brava. Ruiz-Geli kodulehekülg. 
Forest Hotel. Ruiz-Geli kodulehekülg. Forest Hotel aimab järele puu
lehtedekaudset valgusvahetust.


Thirst Pavilion. Barcelona Exop. 2008-2011. Paviljoni aineks on helivõngete poolt
tekkinud mustrid soolas, soola ja vee suhestumine. Hoone ka "higistab" kõrval asuva jõe vett,
millest jäävad soolarandid katavad lõpuks kogu hoone.



Ühe maailma hinnatuima restorani elBulli Foundation´i kontor.





(1) https://en.wiktionary.org/wiki/bioarchitecture. Viimati vaadatud 06.10.2017.
(2) https://energiatalgud.ee/index.php/M%C3%B5iste:Liginullenergiahoone. Viimati vaadatud 06.10.2017.

esmaspäev, 28. august 2017

Kord vajab tühjust. (Miks peab kirjutama?)

I TÜHJUS


Kristjan Raud. Inspiratsioon. 1928-1938. EKM.
Pliiats, tušš, guašš.

Enamik aega on aja raiskamine.

Kaks loengut päevas, reeded on vabad. Tartu tudeng raiskab aega. Kui vaid kõik see produktiviseerida, mida võiks inimkond saavutada!

Moodne maailm pakub õnneks hulgaliselt võimalusi, kuidas oma aega mõistlikult ära kasutada. Neid äppe on lausa terve hunnik, mis aitavad kasutajal reastada päevaseid prioriteete, nädalasi prioriteete, ühekordseid kohustusi, distsipliine, veerandtunde; on äppe, mis mõõdavad treeningu efektiivsust, lugemiskiirust; mis jaotavad koormuse laiali mitte koguse vaid erisuse järgi: lugemisele järgneb jooksmine, vaheldus, söömine ja siis arvutamine, jooksmine, söömine. Mitut asja saab teha korraga ja olla veelgi efektiivsem! Näiteks autot juhtides saab kuulata e-raamatuid, jalutades saab kuulata podcast´e; kui seltskond muutub igavaks, saab lugeda mõnd personal growth´ile pühendatud portaali. Kogu aja saab olla efektiivne, hästi produktiivne. Ja kui palju tunde raisatakse koolides vahetundidele ja puhkusele! Kui palju tunde raisatakse raamat sülle vajunult kaugusesse vahtides; bussis niisama tukkudes!


Palju. Tõesti palju. Asi on lihtsalt selles, et see pole raiskamine.


Soovis saavutada rohkem vähema ajaga selleks, et jõuda rohkem vabal ajal, peitub praktikas kerge vastuolu. Efektiviseerimise asemel hakatakse tegema lihtsalt rohkem. Vabadus maksimaliseeritakse ja sellega see ka kaob. Produktiivsusest saab igi-produktiivsus, hingetõmbepausid, milleks justkui võikski elada, on nüüd lihtsalt ebaefektiivsed. Raiskamine. Askeldamise käigus pole aega tegeleda mõttetute metafüüsiliste teemade, suurema pildi või lihtsalt küsimusega, et miks ma selle jamaga üldse tegelen. (1)


Et võiks joonistuda midagi uut, on vaja valget lehte. Kujutlusvõime hakkab kõige ettenägematult tööle seal, kus ta näeb tühja kohta. Inimene animeerib kõike enda ümber. Jõgedele kingitakse näkid, metsadele antakse vaimud, rabadele tuled, tühjadele majadele kodukäijad. Tuba, kus keegi juba elab, ei tekita küsimusi, Selle toa lugu jutustab end ise. Tühjas korteris on aga kõik võimalik ja kõik juhtunud, tuleb lihtsalt välja mõelda, mis. Mütoloogia sünnib seal, kus puudub seletus.


Ilmselt paneb ka auk linnaruumis tööle arhitekti kujutlusvõime, tühjaks jäänud tehasekompleks sunnib aktiivset kodanikku mõtisklema selle funktsionaalsuse üle. Nii sündis “Ruuminihe” Paides ja kogukonnahoone kava Türil. (2)


Iga tekkimine nõuab õiget keskkonda; mõtte tekkimise keskkonnaks on tühjus. Tabula rasa. Sellepärast on ka paljud kirjanikud ja mõtlejad loonud enda jaoks keskkonna, kus saaks sündida midagi uut. Nietzsche hulkus tundide kaupa looduses, Darwin jalutas oma mõtteteel ja Einstein unistas selle asemel et õppida. (3) Lotman puhkas kesk Toomet.

Mõnikord on vaja lasta aju vabalangusesse, et kuhugi üldse jõuda. Pidev rabelemine ei loo vajaduse akent, loomingulist ja mõttelist vabadust.




B & M architects, Soome, 2008.
Foto: Marc Goodwin.



II KORD



Keskkond vajab tõuget.

Selleks, et midagi uut võiks tekkida, on vaja aktiivset alget, subjekti, kes teeks midagi, peegeldaks seda, mida ta näeb. Mõtlemine on tore, aga see on pelgalt sähvatus, aimdus, kõhutunne. Intuitsioon. Aga intuitsioon ei ole teadvustatud tööriist, vaid kaitsemehhanism, mis võib pakkuda ka valesid lahendeid. Selleks, et kõhutunne või südame hääl võiks muutuda tõsiseltvõetavateks vahenditeks, tuleb mõista nende põhjuseid ja paiknemist teiste nähtuste taustal.

Oma mõtete selgitamiseks on kõige parem viis kirjutamine. Et mõista ennast, tuleb proovida seda edasi anda kellelegi teisele. Ent kirjutamise eesmärk ei pea olema kommunikatsioon. Kirjutades me objektiviseerime reaalsust, me ei kirjuta tingimata selleks, et suhelda, vaid selleks, et luua korda. Luua selgemat arusaamist oma kogemusest tegelikkuses. (4) Aktiivsus sunnib meid nende sähvatuste, kõhtunnete ja ideedega tegelema, neid arendama, neis vigu nägema ja veel proovima. Lõpuks nägi ka Sokrates kaht teadmise allikat: mõtlemist ja vestlust. Ja ei ole ju kirjutamine muud kui vestlus iseendaga.


Valge leht paneb mõtlema. Tammsaare kirjutas oma raamatuid alati mitu korda läbi. Et ennast ja end ümbritsevaid sündmusi paremini mõista. Seistes suurte valikute ees, on mõnikord parim hakata kirjutama. See on nagu rääkimine. Iseendaga. Ainult et vähem imelik.

Ja tulemused on näha. Akadeemilise kirjatöö lõpus tuleb tihti sissejuhatus ümber teha, sest kirjutades on selgunud midagi täiesti uut.


Seepärast on paljud mõtlejad pidanud päevikuid. Paljud kirjanikud on pidanud päevikuid. Camus, Kafka, Koort, Ristikivi. Poliitikud: Reagan, Thatcher, Pinochet.


Ja kui valge lehe täitmine ei õnnestu, siis pole midagi, võib jääda lakooniliseks nagu Kafka: täna ei kirjutanud jälle midagi.


Aga selle tühjaksjäämise põhjus on tulevikuperspektiiv; tuleviku eeldus on keskkond, ja keskkond on siinkohal tühjus.


Anarhia on korra ema. Nestor Mahno.  
Chaos is a ladder. Bran Stark.



Jüri Okas. Konstruktsioon M. 1976. Sügavtrükk. Autori kogu.





  1. Why Time Management is Ruining Our Lives. Oliver Burkeman. The Guardian. https://www.theguardian.com/technology/2016/dec/22/why-time-management-is-ruining-our-lives. Viimati vaadatud 28.08.2017.
  2. Caroline Charelli töö Tapa raudteejaamast. http://carolinecharrel.eu/Stele. Viimati vaadatud 28.08.2017; Tapa südames. Karin Paulus. Eesti Ekspress. http://ekspress.delfi.ee/areen/tapa-sudames?id=78030996; Viimati vaadatud 28.08.2017.
  3. The 2 Hour Rule: The Genius of Einstein, Darwin, and Nietzsche Applied. Zat Rana. Medium. https://medium.com/personal-growth/the-2-hour-rule-the-genius-of-einstein-darwin-and-nietzsche-applied-b276acce84c. Viimati vaadatud 28.08.2017.
  4. Writing Will Make You Smarter. Jessica Stillman. Inc.. https://www.inc.com/jessica-stillman/a-dead-simple-way-to-get-smarter-write-more.html. Viimati vaadatud 28.08.2017.







teisipäev, 9. mai 2017

Viimased tuhat aastat ja tööjärgne ühiskond

Andris Feldmanise 2016. aastal ilmunud 197-leheküljeline romaan lainetab Google´i koridoris vastu nagu stseen The Matrix´i esimese osa finaalist. Järelikult lainetab ühiskonnas. Järelikult kõnetab. SIRP. MÜÜRILEHT. VÄRSKE RÕHK. intervjuu. intervjuu. reaktor. kultuur.info. blogi. blogi. Trükis avaldatud arvustused on head, Sirp võtab luubi alla depressiooni, Müürileht identiteedi ja Värske Rõhk isikliku lootusetuse. Midagi viitab aga sotsiaalsele probleemile.




Tekst tagakaanelt:

See juhtub mitme sajandi pärast. Siis, kui viimase inimese viimase hingetõmbeni on jäänud tuhat aastat. 

Niko elab Berliinis. Tal on korter ja mõned sõbrad. Ta veedab oma päevi mängides, süües ja magades. Ta on täiesti normaalne inimene. Samasugune kui kõik teised selles tulevikus, kus masinad hoolitsevad inimeste nagu oma vanadekodus elavate vanemate eest. Selles vaikelus, kus inimestel pole enam funktsiooni, on midagi väljakannatamatut. Paljud löövad käega, ent Niko ootab, teadmata täpselt mida. Kõik muutub, kui ta näeb sajanditevanust filmi „Terminaator 2”, mille painajalik nägemus inimkonna tulevikust ei lase tal enam oodata. Niko sukeldub Vanasse Kultuuri, et kogeda eluiha nagu möödunud lugude kangelased. Ent uued läbielamised viivad ta vaimse kokkukukkumise äärele. Kui Niko kohtab Verat, näib talle, et on viimaks leidnud tähenduse ja õnne. Aga see on kõigest lõpu algus. Meie kõigi jaoks. 

„Viimased tuhat aastat” on stsenarist Andris Feldmanise debüütromaan. 


Tehisintellekti ja inimühiskonna tulevikku, eelkõige inimest ja tema ühiskonda, selle probleeme, üksindust ja triviaalsust on popkultuuris käsitletud küll; samuti robotrevolutsiooni ja Turingi testi. Kohe meenuvad Her (2013), Ex Machina (2015) ja Jonathan Nolani HBO kvaliteetsari Westworld (2016). Feldmanise tulevikumaailma eristab neist kõigist aga range eraldusjoon robotite ja inimeste vahel, nendel kahel maailmal puuduvad sisulised kokkupuutepunktid: puudub integreeritud ühiskond, igapäevane interaktsioon. Tegelikult ei saa lugeja masinate kohta üldse midagi teada. Masinatest räägitakse harva, vaid kaudselt. Keegi tegelikult ei tea, mida masinad teevad, kus nad seda teevad. Ja kedagi tegelikult ei huvita ka. Koristajate, loomapüüdjate ja teenindajate masinlikku päritolu ei avaldata. Ainult raamatu lõpuosas tuleb välja, et koristajad võivad ka katki minna.


(...) Nad eksisteerisid inimestega paralleelselt mingis uues tummas reaalsuses, millest inimesed nägid ainult kõige tühisemat osa ja mille kohta teati vaid kuulujutte. (lk 31)

Seega ei ole Feldmanise lugu masinatest. Üldsegi mitte. Vastupidi. Intiimne suhe masinatega tundus Nikole ja enamikule ühiskonnast tülgastav. (lk 31) Feldmanise romaani on alles jäänud puhas inimene, maailmas, kus tema pole enam peremees, maailmas, mida valitsevad masinad. Esimese läbiva teemana võib näha inimtegevuse eesmärgistatuse vajadust, vajadust valitseda, olla kontrollis, saada aru. Kui tõde muutub liiga keeruliseks, vajab inimene lihtsamaid lahendusi, kaldub populismi või loobub täielikult. Natuke kitsam ja selgem küsimus täidab romaani tema koguulatuses: kuidas on inimene, kui midagi pole enam vaja teha? Ehk. Inimene tööjärgses ühiskonnas.


Samal ajal olid kadunud töökohad. See oli olnud kõige suurem šokk, sest varem polnud inimsed midagi sellist kogenud. (...) Ja nii olid inimesed üha enam ammutanud oma identiteedi sellest, mida nad tegid. See andis neile tähenduse, täitis nende elu mingisuguse mõttega. Töö ei olnud seotud ainult ellujäämisega, see muutus eluks endaks. Ja siis ühel hetkel sai elu otsa. (lk 30-31)
 .
USA sotsioloog Randall Collinns on ennustanud, et aastaks 2050 on töötuse määr tõusnud 50%-ni, või 70%-ni, või et kapitalism on üldse surnud. (1) Loomulikult ei ole ta ainuke. Tegelikult automatiseerub iga aastaga mõni amet. Siis läheb üks Selver täielikult iseteeninduskassadele üle, vaid üks mehitatud kassa jääb alkoholi ja tubaka, taaratšekkide vastuvõtuks alles.

Loomulikult läheb natuke aega, Keila Rõõmu kaubamajas 2009. aastal tööd alustanud iseteeninduskassa pidi ootama pikki aastaid, et muutuda kurioossumist tendentsiks. Õnneks GWB juba töötab.  GWB juba kasvab. Lõpuks pannakse CVkeskus kinni, ja kõik töötavadki ainult natuke, seal kus saavad. Esialgu need, kelle sotsiaalmajanduslikud tingimused jäävad allapoole keskmist. Võib-olla tekivad GWB tööampsude taha samasugused järjekorrad või inimkarjad nagu olid Tartu Kaubahoovi ees 1930ndatel? See oli muidugi kodanliku kapitalismi ajajärk, mil kõigil oli väga raske olla ja elada. Pildidki olid mustvalged. GWB järjekorras on ilmselt mugavam kohvikus istuda, läpakas süles. Nagu keskklassile kombeks.

Töötud on ees ja kohviku sees.

Mehhaniseerimine 19. sajandil suunas tööealise elanikkonna (laiendatud tähenduses) administratiivsele tööle. Just suure keskklassi teke lõi kapitalistlikule ühiskonnale eeldusliku tarbijaskonna ja seega tagas süsteemi jätkusuutlikkuse. Kiirenev automatiseerimine, kommunikatsiooni- ja meediavahendite areng, inimene-masin liidese (ingl k human machine interface) ning tehisintellektika kiirenev igapäevastumine koputab ilmselt õige pea keskklassi kirstukaanele ja õpib ära ladina keele, memento mori. Oma võimekuse tipul, interpreteerides inimkultuuri ja tema allegooriat, helistab kirikukelli ja sosistab, et need on sulle.

Võtame seda kui juba olemasolevat reaalsust.


Tööd otsimas. Tartu kaubahoovi esist platsi tunti
enne sõda ka orjaturu nime all.


Leili Muuga. Kohvikus (Kahtlejad). 1956. EKM.

Kohvikus (Kahtlejad), EKM j 9320 M 3718,
Eesti Kunstimuuseum SA,
http://muis.ee/museaalView/1256411 

Igasugune ulme on tegelikult küsimus tänasest reaalsusest. 

Mõnikord on vaja minna väga kaugele, et näha midagi väga lähedalt; reisida selleks, et vaadata end kõrvalt; eemaldada tänapäevast kõik eksitav ja jätta alles vaid oluline. Selles mõttes ei erine teaduslik fantastika, ulme, kuidagi teaduse põhilisest tööriistast - abstraheerimisest. Feldmanis küll ise ei ole nõus oma teose liigitamisega ulmekirjanduseks, ent loob ikkagi kaugema lähituleviku selleks, et käsitleda olemasolevat reaalsust, meie igapäeva. (2) Intervjuus Jim Ashileviga ütleb Fredmanis selle ka otse välja: Tagantjärele tundub, et valisin tuleviku kirjeldamise kuidagi alateadlikult just selle pärast, et mingeid tendentse, mida ma ümber tajun, võimendatult välja tuua. Ja et lugejal tekiks selgem kõrvalpilk, isegi teatav võõristus nende suhtes, sest need asjad juhtuvad justkui kusagil mujal. (3)

Sest Viimased tuhat aastat ei ole ainus tekst, mida lugedes avaldub tööjärgse ühiskonna lähenev reaalsus. 15. märtsil pidas Viivi Luik Tööandjate Keskliidule kõne, kus võrdsustas töö inimeseks olemisega. Sest töö annab inimese tegevusele mõtte, põhjendab tema olemasolu. Läbi töö inimene mõtestab ja hingestab maailma, annab sellele sisu, animeerib, muudab elavaks. Surnud mateeria hingestamine ongi Viivi Luige jaoks töö otstarve ja eesmärk. (4)

Mis üldse paneb inimese liikuma? Ehk probleem ja selle lahendamine? Töö? The Matrix´is rahuldus inimkond alles sellise masinate poolt loodud virtuaalse reaalsusega, milles olid olemas meie maailmale iseloomulikud kannatused ja probleemid. Haigusi on millekski vaja, need hoiavad inimeste maailma koos ja võib-olla isegi annavad elule mõtte, kui muud paremat ei ole. (5)

Pole siis ime, et XIII sajandi heaoluühiskonnas, kus töö on surnud, puudub ka tõsiseltvõetav inimtegevus. Inimese enesepõhjendus enam ei päde, töö ehk elupalli on üle võtnud masinad.


Nii hoolitsesidki masinad inimeste eest nagu oma vanadekodusse pandud vanemate eest. Nad olid loonud inimestele turvalise ja vaikse koha, kus olla, ja ootasid nende surma. Ja surema nad hakkasidki. Vabatahtlikult, märkamatult. Enesetappude protsent tõusis kohtava kiirusega, sündivus vähenes drastiliselt. Nüüd oli inimesi maailmas alles veidi üle kolme miljardi. Selle vastu ei aidanud isegi rohud, see oli mingi metafüüsiline sund, mis ei allunud masinate kontrollile ega millelegi muule. (lk 31)


Mart Viljus. Hüljatud maa. 1989.


Isiklikus plaanis juhatab enesepõhjendamatus, sihitus ja mõtestamatus sisse kliinilise depressiooni, mis tulevikus on saanud inimorganismi loomulikuks osaks. Midagi lihtsalt ei ole vaja. Kui ei ole vaja, siis ei ole ka tahta. Selgelt ei ole sellises maailmas kohta kunstile. Kirjandus, muusika ja kujutav kunst, mis mõtestavad samuti probleeme, teravdavad inimeses lihstalt seda probleemituse tunnet. Ja lõputu äng, mis ehk kõnetaks, ei ole ellujäämise seisukohast tervislik, et seda hommikust õhtuni kujutada ja mõtestada. 

Kõik teadsid, et kunst on destruktiivsem kui ükskõik milline meelemürk. Need, kes veetsid oma päevad ekraanilt liikuvaid pilte jõllitades, tähtedest sõnu kokku veerides, nootidest meloodiaid voolides, lõpetasid õige pea oma elu. (lk 15) 

Aga tööjärgne ühiskond on ju juba kohal. Vähemalt kellegi jaoks. Müürilehe naljanumbris ilmunud absurdisatiir Tööjärgse ajastu viljad ehk miks ma tööle ei lähe visandab tabavalt n-ö meie aja kangelase, portree y-generatsioonile iseloomuliku töökultuuri keskmisest. Ta on nartsissist, kes keeldub tegemast töid, mida ta ei taha. Sest ta on rohkem väärt. Parem juba vaadata sarja. Nii mööduvad kuud: ennast tuleb ju hoida, teha seda mis teeb õnnelikuks, mitte niisama siblida. Küll aga tean, et normaalne tööandja ei maksa mitte ainult tööülesannete täitmise, vaid ka mu geniaalsuse eest, sest mu mõtted on hindamatu väärtusega. Tööd võib igaüks teha, mulle on oluline, et oleks draiv. (6) Tema vanemate generatsioon, n-ö võitjate põlvkond oli teistsugune, nemad lihtsalt tahtsid. Ja said. Kuigi autor peab siin silmas seda, et keskkond võimaldas end realiseerida vastavalt soovile, paistab mulle, et ehk teadmatult, on ta tabanud tuumprobleemi. Puudub tahe. On raske elada teadmisega, et su parim sõbranna kutsutakse Instaka profiili põhjal H&Mi stilistiks ja sina jääd tähelepanuta. (6) Tahtmatuse põhjus on siin milleski muus, sotsiaalmeedias, kogu aeg pakutavas valikute paljususes, millest kõik jäävad lõpuks ikkagi kättesaamatuks, lihtsalt kellegi teise saavutuseks. See on narrimine. Kangelane ei oska enam midagi tahta, sest ei ole enam midagi tahta. Meie silmaring ületab kordades meie võimalused, aga kõik võimalused tuleb ju ära kasutada, väljakutsed vastu võtta. Taustal lööb kogu aeg mantra: ole sina ise, kõik on võimalik, ole rohkem. Selle vastuolu käes kangelane vaevlebki ja vajutab play.

Feldmanise tulevikumaailmas võiks võitjate põlvkonda või sotsiaalmeedia eduillusiooni asendada masinad, inimkonna eneseületuse fataalne tipp. Elades maailmas, kus kõiki elulisi vajadusi rahuldavad masinad inimesest kordades paremini, polegi midagi muud teha, kui vajutada play.

Siinkohal jooksevadki maailmad kokku.  Tööjärgses ühiskonnas muutub suurem osa maailmast mõtestamatuks, sest sellel puudub vajadus. Piret Põldver on Sirbis ilmunud arvustuses väga hästi toonud paralleeli XIX sajandi dekadentliku aristokraatiakirjandusega. Tõesti. Lermontovi Meie aja kangelases mõttetuse käes vaevlev ja end tulutult manipulatsiooniga lõbustav Petšorin ei võtnud endalt elu ehk vaid sellepärast, et otsis ajastutruumat kirjanduslikku lõppu. 

Petšorin ja Niko, kumbki ei teinud tööd. Aga kõik uksed olid lahti.

Paul Gerhard Rosen. Supelkoht Grünewaldseel Berliini lähedal. 1922. EKM.

Romaani iseloomustab mahajäetud linnakeskkond, võib tajuda looduse
paratamatut pealetungi, mis justkui sümboliseerib inimkonna taandumist. 
Ka Feldmanis ise ütleb, et me oleme pelgalt üks evolutsiooniline faas. 
Seda kõike raamib teatav rahu.

Feldmanise tugevus, teose intelligentsuse märk on tema rõhk hedonismi abitusel. Tihti pakub sarnane spekulatsioon nägemust, kus lõviosa inimkonnast rahuldub ajaviitega, igapäevase jalgpalli, jalgrattasõidu, toidu, seksi ja videomängudega. Niko maailmas ei rahuldu sellega keegi. Ja tegelikult mõjub see väga veenvalt. Ka religioonipsühholoog Tõnu Lehtsaar ütleb, et mõtestamata elu elav inimene jõuab paratamatult hedonismi või karjärismi. (7) Ent mõtestamatus jääb, seda võib vaid ajutiselt varjutada. Ja maailmas, kus karjärism on võimatu ning hedonism pole saavutus, on see varjutus eriti ajutine. Kõiges selles puudub lahendus, inimkonna tegevusel puudub lahendus, küsimusi ei esitata, sest neile puuduvad vastused. Ja üle jääb vaid käega lüüa. Vast see meeldibki mulle Feldmanise romaani juures kõige rohkem, et see on utoopia tema originaalses tähendus, satiir ideaalse ühiskonna unistusest. Ja nagu iga unistus ideaalsest ühiskonnast, on ka see määratud läbikukkumisele. (8) 

Viimased tuhat aastat on y-generatsiooni ajasturomaan, depressiooniromaan, mis vaatamata apokalüptilisele õhustikule ei lõhu, vaid vajutab kõiketeadvalt õigetele valukohtadele. Küsimused tekivad iseenesest, mõtteid on palju.

Lihtsalt. 

Vastuseid ei ole.








(1) Collinns, R. Speak for Sociology. The Real Structural Problem: The Self-Destruction of Capitalism. http://speak4sociology.org/2016/12/07/the-real-structural-problem-the-self-destruction-of-capitalism/. (Vaadatud 06.05.2017).

(2) Kultuur.info soovitab: Tristan Priimägi kultuurielamus. https://www.youtube.com/watch?v=DXP140q6b7g. (Vaadatud 06.05.2017).

(3) Ashilevi, J. Värske Rõhk. Viimased tuhat aastat tohutult pika nabanööri otsas. Intervjuu Andris Feldmanisega. Kevad 2017. Lk 45. Kättesaadav veebis: http://va.ee/13-intervjuu/188-viimased-tuhat-aastat-tohutult-pika-nabanoeoeri-otsas-intervjuu-andris-feldmanisega. (Vaadatud 07.05.2017).

(4) Luik, V. Postimees. Inimene töötab, vaid nii saab ta olla vaba. 25.03.2017. Kättesaadav veebis: http://arvamus.postimees.ee/4054443/viivi-luik-inimene-tootab-vaid-nii-saab-ta-olla-vaba. (Vaadatud 09.05.2017).

(5) Oras, L. Värske Rõhk. Päevik. Kevad 2017. Lk 92.

(6) Sõmer, K. Müürileht. Tööjärgse ajastu viljad ehk miks ma tööle ei lähe. Aprill 2017. Kättesaadav veebis: https://www.muurileht.ee/toojargse-ajastu-viljad-ehk-miks-ma-toole-ei-lahe/. (Vaadatud 08.05.2017).

(7) Lehtsaar, T. Ööülikool. Mõtte leidmisest. Vikerraadio. 01.04.2017. Kuulatav veebis: http://vikerraadio.err.ee/v/ooylikool/saated/ce23c66e-9017-473c-b375-b72109acb66a/ooulikool-religioonipsuhholoog-tonu-lehtsaar-motte-leidmisest. (Vaadatud 08.05.2017).

(8) Vt ka: Mutt, M., Kahu, T., Kaus J. Ööülikool. Düstoopia. Vikerraadio. 18.06.2016. Kuulatav veebis: http://vikerraadio.err.ee/v/ooylikool/saated/84a04b84-c0b2-42fb-981a-719babddbf05/ooulikool-mihkel-mutt-tonis-kahu-ja-jan-kaus-dustoopia. (Vaadatud 08.05.2017).